Якими хворобами може заразитися людина від птахів

Існує багато інфекційних хвороб небезпечних і для людини, і для папуг. До найчастіше трапляючихся бактеріальних хвороб птахів небезпечних для людини відносяться: сальмонельоз, орнітоз, туберкульоз, ієрсиніоз (псевдотуберкульоз), кампілобактеріоз, колібактеріоз. Усіма цими інфекціями людина може заражатися від домашніх та декоративних птахів, а також від папуг. І людина може заражати птахів, що  живуть поруч.

Папуги є практично ідеальними переносниками хвороб, небезпечних для людини, тому що постійно перебувають в дуже близькому контакті з людьми. Перекупники і недобросовісні заводчики папуг тримають птахів в тісних приміщеннях, на вбогих кормах, без карантину для щойно куплених птахів, де створюються умови для поширення інфекцій від одного папуги до іншого. Багато продавців утримують в одному приміщенні мавп, лорі, змій, черепах, щурів та інших тварин, якими вони торгують.

Бактерії, які в нормі живуть у тварин, не є нормальними для папуг і викликають у них різні хвороби. І вже зовсім пекельна суміш - це утримання разом мавп і папуг.

Мавпи хворіють захворюваннями небезпечними для людини, збудники інфекційних хвороб людини в мавпах підсилюють свої вірулентні властивості (здатність заражати людину і викликати інфекцію). Від мавпи хвороба поширюється до папуг - і ось вже скоро з купленим папужкою цілується вся сім'я. І через пару днів раптом "легкий грип" / "ангіна" / температура або ознаки шлунково - кишкової інфекції. - Купили радість дитині.

Інфекційні хвороби такі як орнітоз (який до речі має назву псіттакоз (від лат. Psittacus - "папуга", так як був вперше виділений саме від папуг), сальмонельоз, ієрсиніоз - і до цього дня залишаються дуже важливою причиною смертності дітей і дорослих людей, навіть в благополучних країнах Європи та у США.

Туберкульоз - розвивається роками. Купивши хворого птаха, який помре впродовж року, але при цьому заразить всіх навколо і проявиться у людини через кілька років - ніхто навіть не згадає про папугу, який помер через рік або раніше після купівлі з рук по оголошенню, на дошці оголошень або у відомого перекупника папуг, де в одному приміщенні утримуються сотні папуг, мавпи, лемури і все покрито товстим шаром посліду.

Інфекційні хвороби, що передаються від папужок, - це не жахалка ветеринарних лікарів, це реальна проблема і небезпека для здоров'я людини. В останні роки практично всі звичайні збудники інфекцій людини і тварин набувають стійкості до антибіотиків і звичайна кишкова паличка, або та ж клебсієлла - стають жахом інфекціоніста, так як ці звичні для людини бактерії стають невразливими для антибіотиків. Одна з причин такої стійкості бактерій до антибіотиків - це бездумне застосування антибіотиків, в тому числі і власниками домашніх тварин.

Зайдіть на будь-який, хоч на найпопулярніший пташиний форум і переконайтеся в тому, як люди, які не мають ніякого відношення до ветеринарної медицини або до гуманної медицини, від чистого серця рекомендують давати антибіотики без аналізів будь-кому, хто поскаржиться на те, що у хвилястого папужки, корели або жако пронос або нежить. Ці консультанти, не розуміючи що творять, сприяють селекції стійких до антибіотиків збудників інфекційних захворювань спільних для птахів і людини. Півбіди, якщо папуга після такого неграмотного лікування помре, а ось кишкова паличка (наприклад), яка до цього була нешкідлива для людини і небезпечна тільки для птаха, - "перейде" до господаря і його дітей...

Багато уважних спостерігачів і читачів "пташиних пабліків" - неодноразово мали змогу спостерігати за трагедіями, що розігруються із завидною регулярністю - хтось купив пташеня годованця папуги, завалив весь паблік мімішними світлинами і відео дуже ніжного пташеня жако, какаду, ари, або корели; минає декілька місяців і раптом папуга несподівано помирає, купа сліз і жалю від відвідувачів груп забезпечена, всі співчувають, але ніхто не радить робити розтин птахові і обстеження трупа - це ж блюзнірство - хіба можна говорити таке "людині в горі". Проходить декілька днів і чуємо радісний крик господаря, що ридав: "у мене нове пташеня!!! Я такий щасливий! Я вже не вірив в те, що моє серце зможе ожити! Це Чудо! У мене знову є радість в житті!!" І починається нова хвиля лайків і захоплень в групі людей - "Вітаю!! Ви молодець!! Правильно зробили що відразу купили ще одного папугу!!"...

Люди - ВИ ІДІОТИ!!!!  - ось що скаже будь-який лікар інфекціоніст або ветеринарний лікар, який спостерігає за процесом поширення інфекції в людській популяції.

На даний момент немає жодного джерела, де можна було б гарантовано купити здорового папугу - ні в СНД, ні в Європі, ні в США. Але в СНД продавці птахів дають якісь обіцянки, що птах здоровий, підкріплюючи ці слова папірцем піврічної давнини про аналізи якихось птахів в кількості 50 особин.

Якщо ви хочете купити папугу - обстежте його перед купівлею!! В крайньому випадку відразу після того як придбали!! Якщо папуга "молодий", у "нього ще не було ліньки", "це пташеня годованець", "дуже ніжний", "ручний" - для покупця всі ці слова і ознаки повинні бути червоною лампою тривоги, що сигналізує "ТЕРМІНОВО НЕСИ ПТАХА НА ОБСТЕЖЕННЯ "- це не питання здоров'я папужки - це питання здоров'я людини та її родини.

Якщо птах загинув - обов'язково треба робити розтин трупа птаха. Відразу! Відразу - це не завтра!

Обов'язково треба робити дезінфекцію приміщення, треба викидати всі іграшки, стенди, присади, що залишилися від птаха, - все, що неможливо обробити - підлягає знищенню, скільки б це не коштувало.

НЕ МОЖНА продавати і віддавати в добрі руки інвентар, що залишився після смерті папуги, так ви можете заражати інших людей і птахів.

НЕ МОЖНА купувати нових птахів та інших папуг, не з'ясувавши причину загибелі попереднього птаха, не продезинфікувавши приміщення і не витримавши карантин. Навіть якщо вам пощастило і новий птах буде здоровим - принісши його додому - ви негайно можете його заразити, тому що збудники інфекційних хвороб живуть дуже довго.

Автор - ветеринарний лікар

Валентин Козлітін

Переклад з російської мови на українську мову здійснено Арзамасцевою Н.