Визначення статі птахів за допомогою аналізу ДНК

Тестування ДНК птахів - це найпростіший і точний спосіб визначення статі вашого птаха.

Даний метод використовується ветеринарними лікарями, заводчиками і власниками птахів у разі неможливості визначити стать птаха по його зовнішньому вигляду або іншим характеристикам.

Тим, хто ніколи не цікавився птахами, це питання здаватиметься дивним. Але насправді, у деяких видів птахів, особливо це стосується папугових, дорослі особини не мають вираженого статевого диморфізму, тобто самці і самиці ззовні практично не відрізняються.

Заводчики, які мають великий досвід роботи з птахами, намагаються відрізнити самців від самиць за візуальними відмінностями: наприклад за розміром тіла або витонченістю окремих частин тіла (більш витончена голова у самиці або більш масивний і довгий дзьоб у самця), дехто шукає відмінності в поведінці та характерних рухах птахів.

Проблема в тому, що відмінності в розмірах і пропорціях тіла незначні, а через індивідуальні особливості будови тіла, генетику та різні умови вирощування та вигодовування пташенят, розміри тіла як у самців, так і самиць можуть відрізнятися від середніх норм для статі конкретного виду птаха: зустрічаються як великі за розмірами самиці, так і дрібні самці.

Навіть у деяких видів птахів, у яких самиці зазвичай більші за самців, можливі винятки з правил, особливо при розведенні в умовах неволі, коли умови вирощування пташеняти можуть позначитися на розмірі його тіла, коли він стане дорослим.

Дуже важливо парувати птахів після лабораторного визначення їх статі, оскільки різниця в поведінці самців та самиць також може бути помилковою через те, що у птахів, особливо при утриманні в зграях з неправильним співвідношенням статі, можливе утворення одностатевих пар. Таким чином домінантна самиця в парі з двох самиць може поводитися як самець аж до імітації поведінки самця при спарюванні, відповідно в парах самців поведінка самця, виконуючого роль самиці, також може змінитися.

Стать птахів може визначатися декількома методами: аналіз ДНК за допомогою полімеразної ланцюгової реакції - ПЛР (свіже пір'я, кров або судинний матеріал на колагеновій мембрані яєчної шкаралупи) та проведення ендоскопічного дослідження.

У порівнянні з визначенням статі за допомогою ендоскопії тест методом полімеразної ланцюгової реакції є більш безпечним (немає ризику травм), практичним (немає необхідності транспортувати птахів) та не залежить від віку птаха (можна проводити аналіз у пташенят).

Тест ДНК методом ПЛР, в якому для дослідження використовується пір'я, вирване з грудини або зі спини птаха, є найпоширенішим серед інших методів визначення статі птахів. Даний тест виявляє наявність чоловічих і жіночих хромосом в ДНК птаха і дозволяє визначити його стать з точністю 99,9%.

Даним методом можливе визначення статі птахів з невираженим статевим диморфізмом (ари, какаду, амазони, жако, пірури, аратинги, турако та ін.) з використанням молекулярно-генетичних методів. В якості джерела біологічного матеріалу використовується декілька пір'їн, що робить метод абсолютно нешкідливим для здоров'я птахів. 

Для цього дослідження, зазвичай, у ветеринарну лабораторію надається свіже пір'я середнього розміру (від двох до п’яти одиниць), вирване з грудини чи спини птахаВиривати кожне перо потрібно по ходу його зростання (щоб пір'я не обламалося, а було вирване з "корінням". Пір'я повинно бути "свіже". Після того як вирвали - відразу покладіть в зіппакет і герметично закрийте.

Слід зазначити, що для даного тесту не підходить пір'я великого розміру. Також не слід використовувати пір'я, що було зкинуте птахом природним шляхом - таке пір'я не придатне для тесту.

В Україні існує декілька лабораторій, які якісно роблять такого роду тестування. Зразки, зазвичай, в лабораторію можна надіслати поштою. Результат тесту лабораторії надсилають на електронну пошту замовника або власника птаха.