Утримання корел

Корела це доволі невеликий птах і є доволі поширеним вибором серед домашніх улюбленців.

Незважаючи на невеличкий розмір, ця пташка потребує від власника доволі багато часу, уваги і іноді фінансів для її утримання таким чином, аби пташка була здоровою фізично і психічно, та її власник не мав зайвих приводів нервуватись.

Напевно, перше питання, яке постає перед майбутнім власником, це купівля клітки або вольєру для утримання птаха. Нажаль, наразі я ще не знаходила клітку, створену саме для птахів, яка б була дійсно зручна для утримання корел.

Більшість кліток позиціонуються як «великі», але такими по суті не є. Оптимальний розмір для утримання птаха становить 0.8*0.6*1.4 метри. Якщо стоїть питання саме щодо придбання клітки, то подібних розмірів можливо знайти у секціях кліток для шиншил, але потрібно дивитись на відстань між прутиками, вона має бути не більшою за 2 сантиметра.

Краще за все буде зробити або замовити вольєр по своїм розмірам. Таким чином можливо підлаштувати його під розміри вашої квартири та надати більше простору птахам. Є різні матеріали, з яких роблять вольєри але, на мою думку, найкращим виробом є квадратні алюмінієві профілі. Така конструкція є легкою і у той же час міцною, а даний метал не іржавіє і легко миється.

При розробці конструкції вольєру сітку краще кріпити на внутрішню сторону вольєру, попередньо прибравши всі гострі частинки сітки. Це робиться, для зручності у прибиранні, бо таким чином послід птахів не попадає на каркас і ваші стіни, що значно зменшує час прибирання. Матеріал для піддону вольєру кожен може підбирати під свої потреби. Зручним у цьому плані є оргскло та пвх, але також можна використовувати і листи оцинкованої жесті.

Потрібно розуміти, що птахи завжди розкидують корм, тому якщо вам важливо аби стіни біля вольєру були чистими, то краще їх теж закрити листом пластику. Зовсім не раджу у конструкції вольєру використовувати дерево у будь-якому вигляді, його неймовірно важко відмити або у разі потреби провести термообробку.

Краще розробляти таку конструкцію вольєру, аби подалі її можна було доповнювати новими елементами, бо так чи інакше буде бажання щось покращити або змінити. Наприклад, можна наперед розробити кріплення для системи освітлення, або додати спеціальні дверцята з прикріпленими на них годівничками, як показано на фото праворуч.

Годівнички краще розміщувати у різних місцях, у тому числі і на дні вольєру або клітки. Таким чином птах буде більше рухатися шукаючи їжу. Жердинки потрібні різних розмірів, як зовсім малі гілочки так і доволі великі жердини.

Хоча б якусь частину гілок потрібно закріпити таким чином, аби вони були рухливими та не були стійкими, це робиться для того, аби птах вмів злітати з різних поверхонь. Також якусь частину гілок не обов’язково кріпити саме горизонтально, можна спокійно кріпити їх вертикально.

Як можна побачити на фото нижче, корели у дикій природі спокійно сидять на майже повністю вертикальних гілках. Таким чином переміщуючись по вольєру буде задіяно більше м’язів пташки. Обов’язково необхідно залишати у вольєрі місце для польоту.

Корели у дикій природі (автор фото Chris Burns)

Слід випускати птахів політати якомога частіше. Тут плюсом стає невеличкий розмір корели, бо такій пташці набагато легше дати достатню кількість місця для польоту. Місце для прогулянок потрібно облаштувати. Якщо немає бажання знаходити погризені проводи, техніку та інше, слід надати птахам можливість зайняти себе іншим чином (ну, і сховати все, що може бути погризено). Найкраща «іграшка» це гілки дерев та інша зелень, яку можна розмістити на вольєрі, але тут вже кожен обирає як йому зручніше.

Важливим аспектом також є ваша взаємодія з птахом під час прогулянки. Птахи роблять тільки те, чого самі хочуть, їх неможливо змусити щось робити, тому у разі якщо у вас є бажання побудувати міцні довірливі відносини з птахом, то слід зробити так, аби йому було цікаво проводити з вами час.

Поки робите якісь домашні справи, можна випустити пташок, дати їм щось порозносити, погризти, деяким просто подобається так би мовити «кататись» на власнику, під кожного птаха можна знайти свій підхід. Моїм, наприклад, подобається просто сидіти поруч поки я працюю.

Для того, аби було зручно і вам і пташці, краще за все облаштувати такі місця різноманітними присадами коли це є можливим. Корел слід утримувати парами, або стайкою. Більшість птахів дуже соціальні, аби бути психологічно здоровими, їм вкрай необхідно спілкування з іншими птахами.

У разі якщо ви не в змозі утримувати більше ніж одну корелу краще не брати пташку взагалі. Як би ви не намагались, ви не зможете замінити пташці подібне спілкування.

У разі якщо птах почне сприймати вас як партнера, то нічого окрім розчарування його не буде чекати, це доволі сильно може вдарити по психіці та спровокувати агресію по відношенню як до вас, так і до членів вашої родини. Так, через невеличкий розмір корела не в змозі нанести тяжкі травми, але немає нічого нормального у тому, аби доводити птаха до подібного стану.

Годування корел та вплив на поведінку птаха

Раціон корел, як і будь-якої іншої пташки, має бути різноманітним. Основою можна зробити пророщений зерновий корм та додавати різні фрукти та овочі.

Шляхів для пророщування корму існує безліч, головне слідкувати, аби корм був якісним і не покривався пліснявою. Всі фрукти та овочі, які можливо знайти у магазинах або на ринках, є повністю безпечними для усіх птахів, у тому числі і для корел. Аби привчити птахів куштувати нові продукти, можна класти як пророщений корм так і фрукти, овочі у одну миску (змінювати 1-2 рази на день, це залежить від температури у приміщені і швидкості скисання їжі).

Таким чином, коли буде потреба вводити новий продукт у раціон, це можливо буде зробити набагато легше, бо птах вже звик до подібного «міксу». Воду потрібно змінювати не менш ніж один раз в день.

Також важливою частиною раціону корел є різноманітні трави. Як можна побачити на фото нижче, корели у дикій природі вживають різні колоски та інші трави, а також проводять деякий час у пошуках їжі, копирсаючись на землі. Тому важливо надати птахам, що утримуються в умовах неволі, таку ж саму можливість пошуку корму на землі.

Корели у пошуках їжі у дикій природі (автор фото MLP Photography)

Задля цього можна використовувати різноманітні підстилки для піддону клітки, або вольєру. Це може бути як пісок (який потім буде всюди по квартирі) так і дерев’яні пелети. Краще брати пелети темнішого кольору, від них залишається набагато менше пилу.

Спостерігаючи за своїми птахами, я помітила деяку особливість – навіть маючи постійний доступ до годівничок, птахи проводять доволі багато часу копирсаючись у дерев’яних пелетах внизу вольєра та підбирають той корм, що самі ж розкидували.

У дикій природі корели як і багато інших птахів проводять багато часу у пошуках їжі, що вимагає деяких зусиль як фізичних так і інтелектуальних. Тому просто сидячи у клітці і маючи легкий доступ до годівничок 24/7 корели будуть мати набагато менше можливостей застосувати свій інтелект, а це означає, що їм буде нічим себе зайняти, що може та буде погано впливати на психіку птаха.

Дану проблему можна вирішити подачею птахам гілок дерев. Таким чином доповнюється раціон птаха необхідною складовою – свіжими гілками, а також ви надаєте птахам можливість чимось себе зайняти.

Гілки перед подачею я мию у душі прохолодною водою лише для того аби трохи змити пил та різних комах, бо потім не хочеться ловити ще одного павучка, та більшості з моїх птахів подобається гілки не тільки гризти, але ще і купатись у них. Не потрібно обдавати гілки окропом, як то часто радять, це нічого не дає, окрім як вбиває поживну цінність гілкового корму.

На фото праворуч одна з моїх пташок, вона ті гілки і гризла, і купалась у них, і спала на них. Доречі, гілки були погано закріплені і гойдались, але пташка сама обрала їх як місце для ночівлі, що ще раз підтверджує той факт, що не обов’язково «намертво» кріпити усі присади.

Завжди хочеться дати своїм птахам усе тільки найкраще, хочеться мати фізично і психічно здорових птахів, а раціон має неймовірно великий вплив на ці два аспекти, саме тому його формуванню потрібно приділити велику увагу.

Карцева Єлизавета, офіційний представник ВГО "Зоосвіт"

в м. Миколаїв та Миколаївській області