Птахи - краса і відповідальність!
Люди завжди з особливою ніжністю ставилися до птахів, адже птахи - це відтворені символи краси, радості і щастя. З давніх-давен вони асоціювалися з легкістю і свободою: «пурхати пташкою», «радісно щебетати» - ці та багато інших народних вимовів підкреслюють, з яким хвилюванням і увагою люди ставилися до своїх пернатих сусідів. Ці прекрасні істоти - такі недосяжні в польоті, що мають зачаровуючі дивовижні голоси і розкішну різноманітність кольорів в оперенні - сьогодні живуть поруч з нами в будинках.
Чому люди вирішують завести саме птаха, а не собаку або кішку? Досить часто ми чуємо історії про те, як людина, прийшовши в зоомагазин або на «пташиний ринок», очі в очі стикається з цим дивовижним витвором природи або чує на свою адресу «Привіт» і раптом розуміє, що не може піти, не забравши це чудо з собою. Трапляється також, що, мріючи виростити з дитини добру відповідальну людину, батьки вважають за краще купити пташку замість іншого домашнього улюбленця, припускаючи, що з птахом менше мороки. Загалом, кожен приходить до рішення придбати птаха різними шляхами, але багато людей, опинившись в ситуації, коли потрібно зробити вибір, не знають, що, наприклад, ара, какаду і деякі інші папуги можуть жити більше 70-80 років. Дехто з бажаючих придбати птаха, взагалі не мають поняття, що птахи мають специфічні харчові потреби або повинні щодня приймати сонячні чи водні ванни... Найчастіше таке незнання призводить до появи незадоволених власників і небажаних улюбленців. Пам'ятайте: вирішивши придбати птаха, ви берете на себе відповідальність за самого дрібного члена вашої родини, який при правильному догляді та годуванні може прожити з вами не один десяток років.
Що треба знати, купуючи пернатого друга
Якщо ви дійсно зацікавлені в придбанні птаха, є багато речей, які необхідно розглянути, перш ніж зупинитися на виборі конкретного виду. Ретельні міркування над такими питаннями: скільки часу в день ви можете присвятити птахові і скільки галасу ви можете терпіти, допоможуть зробити правильний вибір і знайти улюбленця, який прекрасно підійде для вас особисто і ідеально впишеться в ваш побут і спосіб життя. Придбання «правильно обраного» птаха перший крок до довгих і щасливих відносин з вашим крилатим улюбленцем!
Вільний час. Задайте собі питання: скільки часу ви можете щодня присвятити птахові?
Птахи - істоти соціальні, за рідкісним винятком живуть парами або групами, а значить, вам доведеться витрачати чимало часу на спілкування, навчання, гру з птахом і фізичні навантаження, особливо це стосується інтелектуальних птахів, таких як середні і великі папуги, вранові та інші. Час, який необхідно приділяти птахові, прямо пропорційний інтелекту: чим розумніший улюбленець, тим більше часу йому треба приділяти, і його не хвилює, що ви втомилися, хочете подивитися телевізор або побути в тиші. Крім кількох годин, витрачених на спілкування, додайте близько години на чистку клітки/вольєра, вологе прибирання місця утримання птаха, чистка і мийка пташиного посуду, прибирання іграшок і наліплення пластиру на палець, який прокусив ваш папуга, що не схвалив якусь з ваших з дій, ті що проводилися вами в його клітці. Якщо ж вільного часу катастрофічно не вистачає, то зупинити свій вибір треба на дрібній декоративній птиці - чижи, канарки, щіглики, амадини, діамантові горлиці, нерозлучники, трав'яні папужки.
Чистота. Птахи можуть багато смітити - наприклад, при прийомі їжі, і не завжди в клітці. Деякі люблять розкидати зерно, а хтось - мотати головою при поїданні фруктів, розбризкуючи сік в різні боки. Крім того, від деяких буває багато пір'я і пилу у вигляді дрібного порошку, що виробляється певною залозою - це корели, какаду, жако, деякі види горлиць і голубів. Папуги дуже люблять гризти, так що вам доведеться нести в будинок велику кількість гілочок, щоб заповнити цю потребу і хоч якось уберегти квартиру від руйнувань, перемикаючи увагу улюбленця під час вільних прогулянок.
Галас. Як ви ставитеся до галасу? Здорові птахи ведуть активний спосіб життя, випромінюють величезну життєлюбність, літаючи по клітці і радіючи життю. При цьому чим голосніше розмовляють навколо, тим веселіше клацає і тріщить пташка. Галас, який піднімає здоровий папуга, прямо пропорційний його розмірам. Тобто великі види кричать рідше і голосніше. Але пам'ятайте: мовчазних видів птахів немає. Крім того, всім їм абсолютно природно зустрічати світанок гучними піснями і радісними криками, деякі види перед сном також люблять продемонструвати свої вокальні дані. Якщо ви живете в багатоповерховому будинку, подумайте, як поставляться до таких пісень ваші сусіди і чи не викличе це для вас додаткових незручностей.
Фінанси. Фінансове питання необхідно також врахувати: витрати на утримання птаха не обмежуються купівлею безпосередньо птаха і клітини/вольєра для його утримання. Хоча і ці витрати іноді дуже суттєві, адже для комфортного утримання улюбленця рекомендується купувати максимально великі клітини, які ви можете собі дозволити.
Деякі птахи вимагають спеціального раціону харчування, а значить, спеціальних кормів і харчових добавок, які можуть бути дорогими. Також потрібно враховувати, що птахам необхідно час від часу давати спеціальні вітаміни, глистогінний, обробляти від зовнішніх паразитів, що також вимагає фінансових витрат, не кажучи вже про необхідність регулярних ветеринарних обстежень. Пам'ятайте: невдалий вибір, незнання, невміння або недбалість у ставленні до птаха, принесуть улюбленцеві страждання, а можливо, і смерть. Так що придбання птаха, як і будь-якої іншої тварини, не можна розглядати лише як матеріальну витрату: це перш за все відповідальність.
Обираємо крилатого друга
Вдалому вибору птаха допоможе попереднє знайомство з його видовими особливостями і умовами утримання. При виборі птаха ви повинні визначити, що найбільше приваблює вас: яскраве забарвлення або спів, здатність пернатого друга до навчання або племінне розведення птахів. Якщо ви новачок в птахівництві, варто звернути увагу на менш примхливих птахів, таких як канарка, щиглик, рисова або зеброва амадина, діамантова горлиця, класичний хвилястий папужка, корела або нерозлучник.
Канарка є однією з найпопулярніших декоративних пташок у світі. Вона відома своїми вокальними талантами, яскравими кольорами і різноманітними формами. Ці птахи легко звикають до нового місця проживання, живуть до 20 років і добре розводяться в неволі. Канароводи - особливий клан птахівників, серед яких багато досвідчених селекціонерів, які займаються розведенням барвистих кольорових канарок зеленого або жовтого кольору, яскраво-помаранчевих, коричневих, яскраво-червоних і навіть чорних забарвлень. Є фахівці, які займаються розведенням декоративних птахів різних порід, що включають такі породи як кучерява або горбата канарка, або прагнуть до отримання висококласних співочіх різних наспівів.
Щиглик - дуже популярний кімнатно-декоративний птах. Яскраве забарвлення, невимогливість до кормів і приємна пісня роблять його одним з найбажаніших мешканців у любителів птахів, що живуть в умовах міста. Підходить як для початківців, так і для маститих птахівників.
Амадини - красиві, невибагливі птахи, охоче розмножуються в неволі. У більшості випадків самиці і самці виглядають дуже схоже. Забарвлення оперення амадин дуже багатогранне: бурі, білі і палеві тони у птахів, що мешкають в помірних широтах і пустелях; червоний і чорний, синій і зелений, фіолетовий і жовтий кольори - у птахів в тропічних областях. Деякі птахи сезонно змінюють забарвлення. Самці в шлюбний період одягаються в барвисте оперення. «Спів» амадин специфічний - вони видають тихе щебетання, свист, дзижчання, бурчання, шипіння. Птахи дуже привабливі, рухливі, гарні і надзвичайно довірливі - вони моментально завойовують серця!
Діамантова горлиця - найменший австралійський голуб вагою від 23 до 32 г. і розміром 19-21 см. (від кінчика дзьоба до кінчика хвоста), причому більшу частину цієї довжини становить хвіст. В результаті селекції любителям діамантових горлиць вдалося вивести велике різноманіття колірних варіацій. На сьогоднішній день існує більше 17 колірних варіацій, є описані стандартні варіації, за якими проводяться виставки. Птах дивно приємний і легкий в утриманні, має тихий голос і видає воркуючі звуки.
Хвилястий папужка - птах, якого найчастіше вибирають для утримання в міській квартирі. Витончені невеликі папужки з яскравим оперенням і доброзичливим характером прекрасно ладнають зі своїми господарями і не вимагають складного догляду, чим і заслужили гарячу прихильність любителів птахів. В даний час селекціонерами виведено 3 породи хвилястих папужок: класичний, він же природний, виставковий і кольоровий або мініатюрний. Цей вид папуг легко дресирується, відрізняється високим інтелектом і умінням імітувати людську мову.
Корела - милі, привабливі, дуже товариські птахи, є найменшими з роду какаду. Мають зовнішність, що запам'ятовується, прекрасно підходять для утримання та розведення в домашніх умовах. Довірливі, легко навчаються і дуже швидко стають ручними, не агресивні до інших видів птахів. Людську мову імітують слабо, зате легко запам'ятовують і відтворюють нескладні мелодії. Голос не сильний і досить мелодійний.
Це лише невеликий список птахів, яких можна рекомендувати як найбільш невибагливих в утриманні, невеликих за розмірами і доступних за прийнятними цінами.
Домашні інтелектуали
Якщо ж вам більше до вподоби інтелектуальні папуги, то можна рекомендувати Сенегала, Амазонів різних видів і, звичайно ж, Африканського сірого папугу Жако. Ці птахи досить невибагливі, легко пристосовуються до різних умов і часто добре відчувають себе в оточенні людини. Амазони можуть розмовляти так само добре, як і Жако, але не такі вразливі, швидше звикають до нової обстановки і нових людей, менше схильні до неврозів. Жако, безсумнівно, є найбільш інтелектуальними серед папуг, багато хто здатен запам'ятати велику кількість слів і підтримувати простеньку бесіду, правильно і вчасно вставляючи ті чи інші слова і звороти. В силу свого розуму Жако потребують постійного спілкування, дуже прив'язуються і бувають ревниві, важко переносять розлуку з близькою людиною. Умови утримання і харчування залежать від виду птаха, сезону року та інших обставин. Тому перш ніж придбати того чи іншого птаха, вивчіть його повадки, характер, правила утримання та догляду за ним. Необхідну інформацію можна почерпнути зі спеціалізованої орнітологічної літератури, а краще отримати кваліфіковану консультацію у фахівців і заводчиків всеукраїнської організації «ZOOCВIT».
Які питання слід задавати заводчику? Купувати птахів потрібно виключно у заводчиків. Заводчик - це власник однієї або декількох самок, що дають потомство. Саме заводчик - головна дійова особа в птахівництві, і від нього залежить збереження, розвиток і здоров'я птахів конкретного виду або породи. Коли ви збираєтеся робити серйозну покупку - квартиру, машину, комп'ютер, ви намагаєтеся радитися з фахівцями і купуєте все це в фірмі з хорошою репутацією. Чому ж, набуваючи майбутнього члена сім'ї, який буде жити з вами багато років, а деякі види птахів - все ваше життя, не зробити те ж саме? Крім того, навіщо купувати улюбленця сумнівної якості з невідомим походженням, ризикуючи принести додому такі захворювання як орнітоз і туберкульоз, а іноді просто втратити птаха в результаті його хвороби? Адже приємніше і безпечніше, коли поруч з вами живе гарний і здоровий (психічно і фізично) домашній улюбленець. Справжні заводчики безмежно люблять птахів, яких утримують, і можуть нескінченно говорити про них, їх достоїнства, проблеми розведення. Постійно демонструють своїх вихованців на виставках різного рангу. Вони можуть пояснити, чому цю самочку парували саме з цим самцем. Вони парують своїх самок тільки з кращими самцями, роблячи ретельний підбір «по крові». Можуть поїхати, керуючись інтересами виду і породи, в інше місто або навіть іншу країну, щоб придбати хороший екземпляр, незважаючи ні на які витрати. Ціни на малюків у таких заводчиків високі, але загальна вартість виводка ніколи не компенсує всіх вкладених в малюків засобів. Присвятивши своє життя племінному розведенню, вони вимагають від власників своїх малюків певних гарантій: правильного вирощування, утримання, іноді участі у виставках.
Оптимальний шлях до хорошого заводчика - звернутися в організацію ZOOCBIT для отримання контактів заводчиків, реквізити провідних розплідників і заводчиків також можна знайти і нашому сайті. Інший шлях - відвідати виставку, поспілкуватися з заводчиками. Перед купівлею запитайте у власника, чи є він членом клубу, якщо так, то якого? Як довго займається розведенням цих птахів? Попросіть показати вам батьків і дітей, а також копії документів і дипломів плідників. Ну і, зрозуміло, свідоцтва про народження конкретного, що зацікавив вас, пташеняти. Скільки ще інших видів (порід) птахів він розводить або розводив? Які, на його погляд, проблеми/складнощі у цієї породи або виду? Яка тривалість життя у птахів обраної вами породи/виду? Попросіть розповісти про характер, темперамент, особливості цих птахів. Які умови і гарантії входять до продажної вартості малюка? Майте на увазі, що разом з пташеням ви повинні отримати від заводчика документи про походження (обов'язково звірте номер кільця або чіпа в ньому з номером у птаха). Приготуйтеся також до можливих питань з боку заводчика. Ці питання можуть прозвучати для вас як особисті, що стосуються ваших умов життя, планованого народження дітей, вашої спроможності. Не ображайтеся - вони перш за все дають зрозуміти серйозність ваших намірів, а ще - чи розумієте ви всю відповідальність, пов'язану з придбанням улюбленця.
Заводчик хоче бути впевнений, що його малюк не стане іграшкою або сьогочасною забавою. Цілком можливо, що після ваших відповідей ви отримаєте відмову. В цьому випадку задумайтеся: може дійсно вам не варто брати на себе відповідальність за життя живої істоти? Слід остерігатися продавців, що пропонують пташенят «рідкісних» забарвлень або мініатюрних. Або, навпаки, гігантські варіанти того чи іншого виду - неприпустимі по стандартам. Не варто брати улюбленців у людей, які говорять, що документів немає тому, що вони розводять птахів «для себе» - як правило, вони «разводять» любителів на гроші і ніякої відповідальності за здоров'я птаха не несуть. Для того щоб розібратися в цьому, вам знадобляться час і сили. У будь-якому випадку, відчуваючи якісь труднощі, не соромтеся звертатися за допомогою до фахівців - вам ніколи не відмовлять. Щиро бажаємо вам обрати свого птаха, знайти справжнього заводчика, і нехай цей шлях буде приємним і недовгим!