Подорожуємо разом з птахом
Час від часу перед власниками птахів постає питання про необхідність перевезення своїх улюбленців. Подорож може бути короткостроковою - з дому на дачу або в нову квартиру, а може бути і довготривалою - коли потрібно переїжджати в іншу країну по робочих моментах або на постійне місце проживання...
Законодавчі акти з перевезення екзотичних птахів
Якщо нове місце, куди ви маєте переїхати з птахом, знаходиться в тому ж місті або в тій самій країні, тоді основною проблемою стане правильний підбір транспортного боксу, підготовка птаха до переїзду, безстресове перевезення птаха і правильна адаптація улюбленця на новому місці проживання. В цілому, все це не так складно, як може здатися на перший погляд. А ось транспортування екзотичного птаха в інші країни виявляється більш складним процесом, ніж перевезення більшості інших домашніх тварин. Багато видів птахів знаходяться під загрозою зникнення, причому одним з основних факторів, який загрожує їх існуванню, є міжнародна торгівля.
Тому ввезення таких птахів на територію України та вивезення їх за її межі регулюється відповідно до особливих правил, встановлених як міжнародними угодами, так і національним законодавством України. З законодавчих актів в цій сфері найважливішим документом є Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES). На території України конвенція набрала чинності 29 березня 2000 року. Згідно з вимогами Конвенції, якщо фізична або юридична особа збирається перевозити через кордон один або кілька об'єктів фауни з числа видів, які підпадають під її дію (зразки CITES), вони зобов'язані перед поїздкою оформити відповідний дозвільний документ CITES в одному з Адміністративних органів CITES країни експорту та/або імпорту (в залежності від обставин). Даний дозвільний документ слід пред'являти під час проходження митного контролю поряд з іншими документами. Його відсутність може бути підставою для затримання і конфіскації птахів у особи, яка здійснює їх перевезення. Хочеться звернути увагу власників птахів, що в Україні ветеринарний сертифікат не замінює документ CITES і навпаки. В Україні Адміністративним органом CITES є Міністерство енергетики та захисту довкілля України - оформляє дозволи та сертифікати CITES на птахів всіх видів наведених у додатках CITES.
Список видів птахів, міжнародна торгівля якими регулюється Конвенцією, міститься в додатках I, II і III до неї. Додаток I включає види, міжнародна (комерційна) торгівля якими в основному заборонена. Для перевезення зразків таких видів потрібно мати як дозвіл на імпорт, так і дозвіл на експорт. Додатки II та III включає види, торгівля якими дозволена, але контролюється. Для перевезення зразків CITES, занесених до цих Додатків, зазвичай потрібно тільки дозвіл на вивезення. Деякі країни (наприклад, країни Євросоюзу, Росія) вимагають для зразків Додатку II також і дозвіл на ввезення. Тому перш ніж купувати квитки або відкривати візи необхідно розібратися не тільки з документами, які дають вам дозвіл на вивезення птаха з України, а й оформити документи, що дозволяють ввезти птаха в конкретну країну. При перетині кордону в різних країнах можуть знадобитися інші додаткові документи. В першу чергу, необхідно дізнатися, які вимоги пред'являє країна, кордон якої ви збираєтеся перетнути, до дозвільних документів і ветеринарних сертифікатів. Необхідну інформацію можна отримати у відповідному консульстві.
Список документів на вивезення птаха
Для того щоб у вас не було проблем з вивезенням птаха в іншу країну, необхідно мати спеціальні документи. Про них і піде далі мова.
1. Дозвіл на вивезення CITES. Що потрібно для того, щоб отримати дозвіл на вивезення CITES?
- Перш за все, ваш птах повинен бути ідентифікований. Це означає, що у птаха обов'язково повинно бути кільце з індивідуальним номером на лапці (кільце незнімне, одягається заводчиком у віці 7-10 днів) або електронний чіп, імплантований в грудний м'яз птаха або підшкірно в область підкрильної складки. У вас повинні бути документи, що підтверджують ідентифікацію птаха, із зазначенням виду і роду, до якого вона належить, латинською та українською мовами.
- Документ, що підтверджує, що даний птах виведений виключно шляхом селекції в умовах неволі - тобто Родовід. У Родоводі обов'язково зазначений вид птаха, її власник і заводчик, дата народження, ідентифікаційний номер кільця/чіпа і карта предків.
- Документ, що підтверджує правомочність вилучення птаха з природи.
- Додаткові документи, що підтверджують придбання та ваше право володіння птахом.
2. Ветеринарний сертифікат міжнародного зразка, форма №1 (дійсна для пред'явлення протягом 3-х днів з моменту видачі), форми 2 і 3 (дійсні 5 днів з моменту видачі). 3. Контейнер/бокс для транспортування птаха повинен бути виготовлений з міцного, нетоксичного для птаха матеріалу (дерево, пластик). Всередині контейнера не повинно бути гострих кутів або виступів, які можуть призвести до травми птаха. Контейнер повинен мати водонепроникний піддон з достатньою кількістю абсорбуючого матеріалу. На передній стінці розташована достатньо міцна решітка - для огляду і контролю птаха. Решітка закривається фіранкою з тканини, що не дає птахові можливості спілкуватися з обслуговуючим персоналом, але яка легко піднімається для поліпшення вентиляції. Транспортувальний бокс повинен закриватися надійним замком.
В боксі повинна розташовуватися жердина відповідного розміру. Вона встановлюється таким чином, щоб гарантувати природне положення птаха і щоб пір'я хвоста не торкалися дна контейнера. Але при цьому у птаха не повинно бути можливості літати, що допоможе уникнути травм під час перевезення. Всі предмети в клітці, наприклад, миски для їжі і пиття, жердина, повинні бути надійно закріплені. В боксі не повинно бути гойдалок, навісних іграшок, мотузкових драбин та іншого.
Плануйте свою подорож! Складіть список всього необхідного для вашого птаха і підготуйте все заздалегідь. Зберіть усі необхідні «пташині» документи, ветеринарні сертифікати і тримайте їх разом з квитками, щоб випадково не забути. Не залишайте все на останній момент!
Підготовка птаха до переїзду
Підготовку птаха до переїзду потрібно починати за 2-3 тижні до події, а оформлення документів на вивезення не менше ніж за 45 днів. Можна підрізати птахові пір'я на крилах, щоб уберегти від втечі, якщо випадково відкриється бокс. Вкоротити кігтики - це вбереже ваші руки від травм, і вам буде легше впоратися з птахом, який нервує. Не підрізайте крила безпосередньо перед подорожжю, так як це може створити додатковий стрес, адже птахові потрібен час, щоб звикнути до свого нового стану. Додайте в раціон птаха спеціальні вітаміни від стресу за тиждень до поїздки.
Давайте їх впродовж подорожі і через тиждень після неї. Клітку, в якій птах буде подорожувати, необхідно поставити недалеко від її звичного вольєра і періодично садити в неї птаха. Коли ви побачите, що улюбленець освоївся на новому місці, залиште його переночувати в транспортувальній клітці. Завжди розмовляйте з птахом, щоб зменшити його хвилювання. Обов'язково проконсультуйтеся з ветеринаром про стан здоров'я вашого улюбленця. Розкажіть йому, що ви збираєтеся перевозити птаха і хочете переконатися, що у нього немає хвороб, які можуть викликати проблеми під час подорожі. Пам'ятайте: переїзд входить в десятку найбільш стресових ситуацій в житті людини, те саме стосується і домашніх улюбленців. Птахи дуже чутливі до різних видів стресу. Зверніть увагу і на вік вашого улюбленця: старий птах важче переносить різні нововведення і переїзди, а значить, вимагає підвищеної вашої уваги.
Подорожуємо разом з птахом
Одним з основних критеріїв здоров'я птаха є стан пір'я. Звертайте на це особливу увагу. Будь-яка зміна кольору, їх потемніння - серйозний сигнал власнику, що його птахові погано і необхідно терміново звернутися до ветеринара.
Подорож літаком
Для початку зконтактуйтеся з авіакомпанією і уточніть, чи допускають вони перевезення птахів в салоні. Не подорожуйте рейсом з пересадками! Якщо ви відправляєте вашого птаха окремим рейсом, бажано, щоб час вашого прильоту збігався з часом прильоту птаха.
Таким чином, ви не змусите вашого улюбленця очікувати вас в темному, холодному приміщенні. Плануйте дістатися до аеропорту як мінімум за дві години до польоту або навіть раніше.
- Підтвердіть ваш політ.
- Дайте вашому птахові вдосталь напитися води.
- Помістіть в його миску свіжі, водянисті фрукти і овочі, наприклад, кавун, соковите яблуко, диню, виноград, болгарський перець і т.д.
В аеропорту повідомте службовця на реєстрації, що ви везете домашню тварину. Коли буде потрібно, надайте необхідні документи (ветеринарний сертифікат і дозвіл на вивезення птаха), тримайте їх, а також квиток для птаха, під рукою. Попросіть, щоб вашого птаха, якщо необхідно, оглянули вручну, а не за допомогою рентгена. Будьте максимально спокійні і ввічливі. Багато службовців авіакомпаній і персонал відділу безпеки аеропорту нервують, оскільки не знайомі з транспортуванням птахів і птахами в цілому. Якщо ви летите з птахом окремими рейсами або ж він буде летіти в багажному відсіку, залишайтеся поруч з ним максимально довго. Це зменшить стрес і у вас, і у птаха. Перевірте всі ідентифікаційні дані та етикетки на клітці. Підтвердіть прибуття вашого птаха, якщо він летить окремим рейсом. Після того як ви підніметеся на борт, персонал авіакомпанії надасть вам подальші інструкції куди поставити клітку. Якщо вона невелика, вона може поміститися під сидінням попереду вас. Накрийте клітку, за винятком однієї стінки, легким захисним покривалом, яке зазвичай надається авіакомпанією. Якщо ви подорожуєте з великим птахом і купили йому окреме місце, пристебніть переноску міцно до цього місця за допомогою ременя безпеки і накрийте його покривалом, залишивши можливість нормальної вентиляції.
Поїздка в автомобілі
Цей спосіб перевезення є одним з найпростіших форм транспортування, так як у власника завжди є можливість контролювати стан свого улюбленця, але в той же час досить ризиковим заходом, тому що багато власників постійно турбують птаха під час зупинок, бажаючи його погодувати, дати напитися або приголубити. Як вже говорилося вище, транспортування птаха повинно проходити в спеціальному транспортувальному боксі. Якщо ваш птах не привчений до переїздів і дуже сильно нервує, щоб зменшити ризик отримання травм, потрібно покласти на дно боксу м'який бавовняний або паперовий рушник. Деякі птахи під час стресу лягають на дно, при цьому рушник допоможе їм відчувати себе більш комфортно. Однак якщо переїзд не далекий, можна транспортувати птаха в його основний клітці, застосувавши кілька досить простих засобів безпеки.
Видаліть всі гойдалки і іграшки, щоб не травмувати птаха під час подорожі. Приберіть воду і їжу, щоб уникнути безладу, але обов'язково поставте поїлку з водою, щоб при необхідності напоїти птаха. Більшість птахів не можуть їсти і пити під час руху автомобіля, тому бажано поїти птахів кожні 2-3 години на зупинках, в залежності від температури за бортом. Деякі птахи дуже чутливі до коливань температур і, безумовно, всім птахам шкідливі протяги.
Щільно оберніть клітку легкою ковдрою, залишивши з одного боку отвір для кращої вентиляції - це створить для вашого улюбленця додатковий комфорт і дозволить підтримувати постійну нейтральну температуру протягом усієї подорожі. Ніколи не ставте бокс чи клітку з птахом в багажне відділення автомобіля - птах повинен знаходитися в салоні під вашим контролем. Не розміщуйте клітку біля відчиненого вікна - така безпечність може коштувати вашому улюбленцеві життя.
Міцно фіксуйте клітку ременем безпеки або іншими фіксуючими засобами. Не ставте на клітку свої речі. Візьміть з собою невелику кількість кровоспинного препарату. Якщо ваш птах, нервуючи, травмував себе і кров не зупиняється, рана повинна бути оброблена якомога швидше. Слід пам'ятати кілька важливих правил при перевезенні птаха автомобілем.
Влітку автомобіль повинен бути охолоджений за допомогою кондиціонера або вентилюванням до комфортної для птиці температури, але при цьому важливо уникати протягу. Взимку температура в машині не повинна бути занадто низькою. Тому перед завантаженням клітки з птахами автомобіль повинен бути нагрітий заздалегідь або клітка повинна бути захищена від холоду товстими ковдрами. Увімкніть легку заспокійливу музику і періодично розмовляйте зі своїм улюбленцем, це допоможе йому легше перенести подорож. Щасливої дороги!