Що потрібно знати про розведення Амазонів
Перш ніж зайнятися розведенням таких папуг як амазони, слід ознайомитися не тільки з особливостями поведінки цих птахів в різні часові періоди шлюбного сезону і гніздування, а й зі складнощами, які можуть виникнути в процесі вигодовування пташенят, а саме:
- Раціон повинен бути збалансованим і різноманітним.
Потрібно приділяти особливу увагу раціону птахів в період гніздування. В даний період у птахів має бути достаток кормів - пророщене зерно, зелень, велика кількість різних фруктів, овочів, коріння, горіхів і ягід, а також різні м'які корми, до складу яких обов'язково повинні входити варені перепелині яйця. Додатково як до, так і після знесення самкою яєць обов'язково треба додавати в їжу кальцій.
- Територіальна агресія.
Період розмноження амазонів триває 2-3 місяці на рік. У цей період вони стають активно агресивними і територіальна агресія сформованої пари амазонів, спрямована на захист кордонів власної території, може спровокувати раптові атаки з боку птахів не тільки по відношенню до їх власника, але й по відношенню до інших тварин і птахів, що мешкають поруч, навіть не дивлячись на те, що ще зовсім недавно це були зовсім ручні і милі улюбленці.
Такою агресивною поведінкою папуги, зокрема самці, можуть завдати об'єкту своєї агресії серйозні травми. У більшості випадків об'єктом нападу амазонів є обличчя людини і це основне місце, куди зазвичай націлена агресія самця, пов'язана з необхідністю захисту ним своєї території і майбутнього потомства.
Однак, не варто сприймати цих птахів тільки як об'єкт небезпеки, а прийняти за правило ставитися до них з особливою обережністю в певні періоди і тоді як власники, так і їхні улюбленці стануть один для одного необхідною ланкою в їх співіснуванні на одній території.
- Прояв агресії з боку самця до самиці.
Слід зазначити, що упродовж гніздового періоду самець може проявляти агресію не тільки по відношенню до сторонніх, але й періодами по відношенню до самої самиці. Як правило, самець категорично не дозволяє самиці самостійно їсти з годівниць. Спочатку їсть сам, а потім годує самицю. Іноді, самець може втрачати контроль і ганяти самицю по вольєру нападаючи на неї. В даному випадку для самиці, з метою порятунку життя і збереження її здоров'я, потрібен простір для маневру. Цю проблему вирішує просторий вольєр.
- Контроль за здоров'ям самиці в період насиджування кладки.
Деякі заводчики стикаються з проблемою, коли самиця насиджує кладку і не виходить з гнізда. Від добового скупчення екскрементів у неї округляється живіт, що може спровокувати серйозні проблеми зі здоров'ям. Таку самицю необхідно акуратно виманювати з гнізда, щоб вона хоча б один раз на добу мала змогу випорожнитися. Посліду через добове скупчення дуже багато, і по консистенції він рідкий зі специфічним запахом з елементами бродіння. З огляду на цю ситуацію, необхідно дуже серйозно поставитися до даного процесу і постійно відстежувати його, так як зворотне може призвести до непередбачених серйозних наслідків як для самиці, так і для пташенят.
-
Ризик травмування кладки/пташенят.
Огляд кладки або пташенят, що вилупилися, необхідно проводити дуже обережно, заздалегідь виманивши батьківську пару з дуплянки в вольєр і надійно перекривши вхід в гніздо. Огляд необхідно проводити оперативно, щоб без самиці не охолола кладка або, якщо вже вилупилися пташенята, то щоб вони не замерзли без материнського тепла.
В такі моменти головне бути дуже уважними і приділяти особливу увагу тому, щоб самець не виламав перекриття входу в гніздо, інакше травм і серйозних укусів не уникнути не тільки власнику, але й самиці з пташенятами. Вхід в гніздо відкривати треба не відразу, а через деякий час, коли хоч трохи заспокоїться самець. Цей час може тривати не більше двох - трьох хвилин.
-
Огляд кладки.
Як правило, кладка має бути оглянута відразу ж після знесення кожного яйця. З метою ідентифікації яєць в кладці, на шкарлупі кожного яйця відзначається його порядковий номер у порядку знесення. Окремо фіксується дата знесення кожного яйця. В даному випадку ідентифікатором кожного яйця є його порядковий номер. Таким чином, в подальшому це дозволяє орієнтуватися, коли приблизно повинно вилупитися кожне пташеня.
Повторно кладка перевіряється на 7-10-й день з моменту знесення кожного яйця - з метою розуміння чи запліднені яйця та чи розвиваються в них ембріони. Надалі такого роду перевірки можуть здійснюватися тільки за необхідності.
Якщо деякі яйця в кладці виявляються незаплідненими, прибирати з кладки їх не варто, так як згодом вони можуть зіграти роль грілки для пташенят, що вилупилися.
За тиждень до вилуплення пташенят збільшується і підтримується вологість в приміщенні, де знаходяться птахи. За три дні до вилуплення пташенят вологість збільшується до 75%. Контроль температури і вологості як всередині, так і зовні дуплянки здійснюється за допомогою термогігрометра.
Додатково необхідно приділити особливу увагу тому, що під час годування пташенят первістків батьківська пара природно забруднює залишками їжі яйця, з яких пізніше повинні вилупитися пташенята. Крім того, часто на яйця, що залишилися, потрапляє і засихає послід від пташенят, що вилупилися раніше.
Таке забруднення може зашкодити вчасно проклюнутися пташеняті і він може загинути через брак повітря всередині яйця. З цієї причини необхідно періодично акуратно протирати шкарлупу ватним диском, змоченим в теплій питній воді, після чого витерти яйце насухо і оперативно повернути його в гніздо не давши встигнути йому охолонути.
- Ризик зараження птахів грибковою інфекцією.
В обов'язковому порядку в вольєрах і дуплянці потрібно підтримувати максимальну чистоту.
Коли вилуплюються всі пташенята, на дно дуплянки під настил з тріски можна помістити таблетований торф, який відмінно поглинає зайву вологу.
Необхідно пам'ятати, що в міру зростання пташенят збільшується в об'ємі і їх послід. Деревна тріска, на якій знаходяться пташенята, не поглинає в повній мірі вологу від їх рідкого посліду і тому треба постійно контролювати в дуплянці міру забруднення настилу з метою уникнення розвитку різних грибкових інфекцій.
В протилежному випадку, вдихаючи заражене грибковою інфекцією повітря, птахи можуть захворіти різними грибковими захворюваннями.
- Користь вигодовування і виховання пташенят батьківською парою.
Слід зазначити, що пташенята, які від народження вигодовуються батьківською парою, від самого початку свого життя отримують від батьків необхідну кількість їжі, що містить певну мікрофлору, необхідну пташенятам для становлення їх організму, що розвивається. Такі пташенята ростуть здоровими і сильними особинами.
На відміну від пташенят, вирощених і вигодуваних батьківською парою, штучно вигодувані пташенята мають слабкий імунітет, оскільки від самого початку свого життя не отримали саме від батьків необхідну мікрофлору.
Вигодовують штучно виведених пташенят, в кращому випадку, готовими сумішами для вигодовування папуг, які в силу свого складу не є повноцінною їжею для пташенят, що розвиваються, по відношенню до їжі, яку вони отримують від батьків.
Розвиваються такі пташенята повільно і часто мають слабке здоров'я. Часто хворіють на рахіт. Також, в більшості випадків, такі птахи страждають психічними та поведінковими розладами, часто в майбутньому не здатні скласти пару і вигодувати своє потомство.
З цієї причини необхідно головну роль відводити створенню сприятливих умов для годування пташенят самими батьками, що в подальшому дає можливість пташенятам отримувати від батьків з їжею все найнеобхідніше для повноцінного росту, розвитку і становлення міцного імунітету.
- Ризик внутрішнього опіку зоба пташеняти.
Якщо в кладці більше двох пташенят і стає очевидним, що батьківська пара не справляється з їх годуванням, пташенят періодично догодовують спеціальною сумішшю призначеною для вигодовування пташенят. Замішується суміш в теплій питній воді до консистенції рідкої сметани.
Підігрівається суміш до оптимальної температури від 40С до 48С. Не рекомендую готувати суміш гарячішою, так як є ризик внутрішнього опіку зоба пташеняти.
Зверніть увагу, що батьки годують своїх пташенят відрижкою, що має температуру не вищу від температури свого тіла. Контроль температури може здійснюватися за допомогою харчового цифрового термометра.
Після годування пташенят сумішшю, корисно додатково поїти їх теплою водою або трохи підігрітим свіжовичавленим овочевим або фруктовим (ягідним) соком для того, щоб пташенята отримували додаткові натуральні вітаміни, а також щоб у дзьобах не засихали залишки суміші.
- Вирощування та вигодовування батьківського парою свого потомства - запорука як фізичного, так і психічного здоров'я пташенят.
Додатково хотілося б відзначити, що чим довше пташенята контактують з батьками, тим більше у них шансів вирости не тільки фізично міцними, але і психічно здоровими.
Завдяки вирощуванню в зграї, батьківському вигодовуванню і вихованню, пташенята чітко усвідомлюють свою приналежність до пташиної зграї. Таким чином, батьківська пара в умовах неволі може виростити фізично і психічно здорових нащадків, які люблять людину, але розуміють, що вони є птахами зі своїми характерами і унікальними звичками.
І на закінчення хочу звернути увагу, що розведення екзотичних папуг в умовах неволі - це велика відповідальність, а також досить складний і трудомісткий процес, який забирає багато коштів, часу і сил.
Тому, перед тим як прийняти рішення займатися розведенням амазонів, добре зважте цей крок і ваші можливості, враховуючи як позитивні, так і негативні сторони процесу розведення даного виду папуг.
З повагою, Арзамасцева Ніна